Rekord ve výmlatu se sklízecí mlátičkou CLAAS LEXION 6900
Téměř 44 tun za hodinu s 6 vytřásadly!
Nová vytřásadlová sklízecí mlátička LEXION se systémem „APS Synflow Walker“ by měla oproti předchozím mlátičkám s vytřásadly přinést o 25% větší výkon.
V pátek 9. srpna CLAAS předložil důkaz. A to se sklízecí mlátičkou LEXION 6900. CLAAS vyslal svou nejnovější generaci sklízecí mlátičky LEXION, konkrétně šestivytřásadlový model 6900, na největší německý ostrov Rujána. Zde LEXION 6900 vybavený CEMOS AUTOMATIC s žací lištou CONVIO o záběru 10,80 m prokázal výkonnost nového mláticího systému APS Synflow Walker na 110 hektarovém honu.
Smyslem nebylo udělat hodinový rekord při nejoptimálnějších podmínkách. Spíše to bylo o představení toho, čeho může dosáhnout nový vytřásadlový stroj za celý den v reálných podmínkách. Podmínky sklizně nebyly zrovna ideální. Je třeba zmínit, že si Claas předem navolil trasy, kudy se bude sklízecí mlátička a odvozní souprava pohybovat. A to z prostého důvodu - aby nebyly zbytečné prostoje. Od sklízecí mlátičky odvážel obilí Axion 960 s překládacím vozem Hawe ULW 4000, který následně plnil odvozní soupravy na okraji pole. Tyto soupravy pak rovnou mířily na váhu k přesnému zaznamenání hmotnosti obilí. Kromě toho byl z každé dávky odebrán vzorek, aby se stanovila vlhkost. Ve 13:00 h měla pšenice vlhkost 19,3 %, v odpoledních hodinách vlhkost klesla na 16,6 % a večer opět stoupla. Odebrány byly též vzorky pro určení podílu poškozených zrn, bylo změřeno 1,6 %. Při samotné sklizni na poli probíhalo pravidelné měření ztrát.
Stejné to bylo pro průchodnost slámy: Při výšce porostu 70 cm a výšce strniště 20 cm byl zjištěn poměr zrno-sláma 1 : 0,7. Při průměrné sklizni zrna 10 t/hodinu to znamená, že je zde přibližně na hektaru 7 t slámy. Konečný plošný výkon sklízecí mlátičky LEXION 6900 byl 4,3 ha/h to odpovídá v průměru průchodnosti skoro 75 tunám zrna, slámy a plev – nutno zdůraznit - za hodinu.
Pro dosažení této průchodnosti byl aktivován CEMOS AUTOMATIC spolu s CRUISE PILOT. Systém tak permanentně optimalizoval nastavení stroje, aby dosáhl nejlepšího výsledku výmlatu. U druhé zkoušky zrna v 17:30 hodin byla hladina poškozených zrn nízká, pouhých 1,1%. U další zkoušky v cca 20:30 hodin byla hladina poškozených zrn 4,1%. Příčina byla v krátkodobém agresivním nastavení systému CEMOS. Ten právě přestavoval stroj v návaznosti na vzrůstající vlhkost sklízeného zrna.
A spotřeba paliva? Celkem spotřebovala sklízecí mlátička LEXION 6900 o výkonu 372 kW/507 k se svým šestiválcovým motorem od MAN s aktivovaným drtičem slámy během osmi hodin přesně 541 l paliva. Převedeno na sklizenou plochu to odpovídá spotřebě 15,7 l/ha. Ještě přesvědčivější je samozřejmě spotřeba 1,55 l/t obilí.
V součtu přistálo za osm hodin ve skladové hale 349,8 t pšenice. To odpovídá průměrnému výkonu 43,7 t zrna/h – a to je pozoruhodný výsledek pro vytřásadlovou sklízecí mlátičku při sklizni ve zmiňovaných podmínkách.