Na polích ležící kameny stojí mnohé zemědělce nejen zbytečnou práci - ale častokrát také zlost a peníze. Finský výrobce strojů KIVI-PEKKA vyvíjí, konstruuje a zkouší svoje stroje v úzké spolupráci s místními zemědělci. Stroje na sběr kamene KIVI-PEKKA dosahují díky kontinuálnímu vývoji při nasazení vysoké kvality práce.

Stroj na sběr kamene z Finska

Nově jsme pro Vás vytvořili stránky zaměřené na téma sběru kamene www.sberkamene.cz

PRINCIP PRÁCE

Na obou stranách umístěné prstové rotory se otáčejí proti směru danému pohybem stroje po pozemku a stahují kameny do středu stroje, kde jsou tyto dále podávány pomocí prstů zvedacího bubnu přes síto na zeminu do zásobníku kamene. 
Kapacita zpracování se u KIVI-PEKKA 6 pohybuje kolem 1200 kg/min. Zákazník si může vybrat ze čtyř šířek záběru: od 4m, 5 m, 6 m a 7 m. Šířka zdvihacího bubnu je u KIVI-PEKKA 4 80 cm a u ostatních modelů 113 cm. Opěrná kola prstových rotorů jsou u 4-metrového modelu 195×14. Ostatní modely jsou vybaveny zdvojenými koly.

Novinkou je pak Kivi-Pekka se záběrem 3.3 m, která je vybavena prsty shrnujícími kameny do vkládacího bubnu. Tento model je k traktoru připojen přes ramena tříbodového závěsu, díky kterým se snadno reguluje hloubka práce stroje.

Další novinkou je pak možnost vybavit stroj ovládáním přes systém ISOBUS, kdy díky ultrazvukovému čidlu si stroj sám umí regulovat hloubku práce a reagovat na přetížení.

KAMENY BEZ PŘÍMĚSÍ ZEMINY

Síto na zeminu u KIVI-PEKKA minimalizuje ztráty půdního humusu a zajižťuje navrácení humusu zpět do půdy. Při fázi vyprazdňování se zemina sesype do humusového zásobníku, který je nejprve vysypán na pozemek. Kameny bez příměsí zeminy se pak dají lépe využít k různým opravám (opravy silnic nebo budov).

PŘIPOJOVACÍ ZAŘÍZENÍ 

Stroj je připojen pomocí vyobrazeného zařízení k traktoru a nastavení pracovní hloubky se provádí pomocí hydraulického třetího bodu. Připojovací zařízení odlehčuje spodní závěs traktoru a zajišťuje tím, že hloubka zpracování půdy zůstává stejná i při plošných nerovnos­tech. Tažné zařízení umožňuje připojení sběrače kamene přesně za vývodovým hřídelem tažného prostředku, proto není nutné použití široce výkyvného kloubového hřídele. 
Tlumič zpětných rázů namontovaný na vrchním vedení odlehčuje váhu přenášenou na traktor a tím jej chrání před poškozením od kamenů pevně usazených v půdě.

FINSKÁ KVALITA

Sběrače kamene KIVI-PEKKA jsou zhotoveny z finské vysokopevnostní oceli a pro spokojenost zákazníků poskytuje výrobce roční záruku. Kované hlavy prosévacích prutů eliminují nebezpečí, že kameny zůstanou uvízlé v roštu. Prsty zvedacího bubnu jsou opatřeny žlutými přídavnými opěrnými pružinami o síle 12 mm, což přináší prodloužení životnosti až o 30%.

PŘENOS HNACÍ SÍLY

Přenos hnací síly u KIVI-PEKKA se děje pomocí klínových řemenů kvůli vyrovnanému chodu a eliminování rázů od kamenů. Ke spokojenosti slouží též ta skutečnost, že přenos hnací síly na zvedací buben je zajištěn pomocí speciálně zesílených klínových řemenů. 
Sběrač kamene disponuje „zajištěnou“ konstrukcí uložení, což také přirozeně prodlužuje jeho životnost. Je prokázáno, že ložiska SKF svojí kvalitou vyhovují nejlépe konstrukci strojů KIVI-PEKKA.

ODPRUŽENÍ VKLÁDACÍHO BUBNU FLEX-DRUM 

(výbava na přání) 
Odpružení vkládacíh bubnu umožňuje sběr kamenů až do průměru 50 cm. Na stroji je umstěn tlakový akumulátor, který v případě potřeby umožňuje nadzvihnutí vkládacího bubnu až o 20 cm díky dvěma pístům, které jsou umístěny z obou stran vkládacího bubnu. Tento systém zamezuje ucpání stroje a zvyšuje průchodnost kamenů při sběru.

Ovládání ISOBUS pro usnadnění práce

Sběrač kamene s ISOBUS ovládáním umí automaticky regulovat hloubku práce díky ultrazvukovému senzoru umístěnému na oji stroje. Pokud dojde k přetěžování stroje, ten se automaticky přizvedne, aby nedošlo k jeho ucpání. Následně pak dojde k opětovnému spuštění do původní pracovní polohy. Na souvrati se pak stroj zvedá a spouští při zapnutí a vypnutí PTO.

Ovládání pomocí ISOBUS celkově usnadňuje práci se strojem a snižuje tak únavu řidiče. Automatická regulace hloubky pak také pomáhá snížit opotřebení stroje, terminál upozorňuje obsluhu na pravidelnou údržbu a také ukazuje odpracované hodiny. 

HYDRAULICKÉ ZVEDÁNÍ ROTORŮ

(výbava na přání) 
Zákazník si může svůj sběrač kamene KIVI-PEKKA vybavit samostatným hydraulickým zvedacím zařízením, které je dodáváno jako dodatečná výbava. Jeden hydraulický válec zdvihá rotory nahoru a tím zajišťuje, že rotory mohou býtokamžitě vyzdviženy. Upevnění pro transport se provádí mechanicky pomocí upevňovacích částí, které jsou ovládány pomocí šňůr z traktoru. Hydraulické zdvihání rotorů umožňuje to, že řidič KIVI-PEKKA sběračů kamene může stroj přestavit do pracovní popř. transportní polohy aniž by musel opustit tažný prostředek. Ovládání rotorů se u základní verze provádí pomocí upevněných řemenů, které jsou napojeny na hydrauliku zásobníku na kameny.

HLÍDÁNÍ OTÁČENÍ ROTORŮ

(výbava na přání) 
V prašných podmínkách nasazení se může přihodit to, že obsluha nemůže dostatečně sledovat práci rotorů, proto může být stroj vybaven zařízením, které hlídá otáčení rotorů a prstů rotoru. To zmenšuje poškození řemenů a ulehčuje práci obsluhy.

Hlídání je obsažené také v balíčku ISOBUS ovládání, kde při přetížení dochází k automatickému přizvednutí stroje tak, aby nedošlo k poničení Kivi-Pekky.

KIVI-PEKKA | Technická data
KIVI-PEKKA 4 KIVI-PEKKA 5 KIVI-PEKKA 6 KIVI-PEKKA 7 KIVI-PEKKA 3,3
Hmotnost 4 000 kg 5 000 kg 5 400 kg 6 540 kg 3 490 kg
Pracovní záběr 4 m 5 m 6 m 7 m 3,3
Průměr kamenů 25– 500 mm 25– 500 mm 25– 500 mm 25 - 500 mm 25–350 mm
Kapacita zpracování 700 kg/min 1000 kg/min 1200 kg/min 1400 kg/min 900 kg/min
Zásobník na kameny 1,5 – 2 m³ 1,5 – 2 m³ 1,5 – 2 m³ 3 m³ 5 m³
Tažný prostředek 70 hp 80 hp 80 hp 100 hp 60 hp
Počet prstů bubnu 18 kusů 28 kusů 28 kusů 33 kusů 53 kusů
Rychlost jízdy 1–6 km/hod 1–6 km/hod 1–6 km/hod 1–6 km/hod 1–6 km/hod

ZÁKLADNÍ VÝBAVA

 • připojovací zařízení
 • pneumatiky 22,5×560
 • hydraulický třetí bod s prodlouženými připojovacími hadicemi
 • kovaný humusový rošt (velikost mezer podle přání zákazníka)
 • železné tyče
 • zdvojená náprava pro modely 5 m, 6 m a 7 m
 • skříňka na nářadí

ZVLÁŠTNÍ VÝBAVA

 • hlídání otáčení rotorů
 • hydraulické zvedání rotorů
 • pneumatiky pro základní model 26,5×700
 • odpružený vkládací rotor
 • zdvojená náprava
  • 15,5×400
  • 17×500
  • 17×500 ELS
 • zdvojená náprava pro 4 metrový model

Stránky výrobce: www.pel-tuote.fi